×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Holter ciśnieniowy – prawidłowy przebieg badania

Pytanie nadesłane do redakcji

Miałem badanie holterem ciśnieniowym. Sprawa jest dość dziwna, ponieważ holter nigdy nie mierzył ciśnienia za pierwszym razem, a zawsze za drugim, przy czym od razu musiałem klikać drugi raz, po tej pierwszej złej próbie. Pompował co parę minut, co sprawiło, że miałem aż "guzy" na bicepsie. Zawsze po pierwszym pompowaniu ręka była aż sina i  musiałem kliknąć drugi raz. Czy możliwe, że przez taki ucisk ręki i drugi pomiar, ciśnienie za każdym razem mogło być większe?

Odpowiedziała

dr hab. med. Teresa Nieszporek
Katedra i Klinika Nefrologii, Endokrynologii i Chorób Przemiany Materii
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach

Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego zwana popularnie „holterem ciśnieniowym” polega na wielokrotnych w ciągu całej doby pomiarach ciśnienia tętniczego (co 15-30 min.) za pomocą aparatu noszonego przez pacjenta. Po zakończeniu badania wyniki pomiarów są przetwarzane przez specjalny system komputerowy, co pozwala na określenie średniego ciśnienia tętniczego w różnych przedziałach czasowych (w ciągu dnia i w nocy). Badanie to przydatne jest w rozpoznawaniu tzw. nadciśnienia białego fartucha, gdy w trakcie pomiarów domowych ciśnienie jest prawidłowe, a mierzone w gabinecie lekarskim podwyższone. Badanie to pozwala też ocenić skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób stosujących wiele leków. Warunkiem prawidłowego wykonania tego badania jest sprawny aparat z odpowiednio założonym mankietem i właściwie zaprogramowany. Zaleca się, aby podczas każdego pomiaru kończyna, na której został założony mankiet była wyprostowana w stawie łokciowym.

Opisana w pytaniu sytuacja sugeruje, że aparat był niesprawny lub mankiet aparatu był niewłaściwie założony. Pojawienie się dolegliwości bólowych w okolicy ramienia lub zasinienie kończyny jest wskazaniem do przerwania badania. Kilkakrotne powtarzanie pomiaru ciśnienia łączące się z bólem i zasinieniem może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, gdyż ból jest czynnikiem podwyższającym ciśnienie. Badanie wykonane w przedstawiony sposób nie może być przydatne zarówno w diagnostyce, jak i w ocenie skuteczności leczenia nadciśnienia i powinno być powtórzone po wcześniejszym sprawdzeniu sprawności aparatu.

Piśmiennictwo:

Prejbisz A., Kabat M., Janaszek-Sitkowska H.: Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego. [W:] Więcek A., Januszewicz A., Szczepańska-Sadowska E., Prejbisz A. (red.): Hipertensjologia. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2011: 184-187.

06.03.2014
Inne pytania
  • Podwyższone ciśnienie rozkurczowe
  • Niskie wartości ciśnienia
  • Wysokie ciśnienie oraz szybkie tętno
  • Bradykardia zatokowa
  • Leczenie farmakologiczne niedociśnienia
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta