×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Leczenie nadciśnienia tętniczego lekami z grupy beta-blokerów i inhibitorów konwertazy angiotensyny

Pytanie nadesłane do redakcji

Słyszałem, że stosowanie terapii w nadciśnieniu tętniczym złożonej z beta-blokerów i inhibitorów konwertazy angiotensyny jest niedopuszczalne. Jakie jest uzasadnienie tego twierdzenia?

Odpowiedział

lek. med. Krzysztof Rewiuk
Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Uznaje się, że ogromna większość pacjentów z nadciśnieniem tętniczym do osiągnięcia docelowych wartości RR wymaga stosowania co najmniej dwóch różnych leków. Co więcej właściwe połączenie leków pozwala stosować ich mniejsze dawki, co ogranicza ryzyko działań niepożądanych w porównaniu z terapią większymi dawkami pojedynczego leku.

Spośród możliwych kombinacji leków pochodzących z 5 głównych grup stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego niektóre są preferowane. Rzeczywiście wśród tych połączeń zalecanych przez towarzystwa naukowe brakuje kombinacji beta-bloker + ACE inhibitor. Nie oznacza to jednak, że takie leczenie jest niedopuszczalne, co więcej w niektórych przypadkach (współistniejące choroba niedokrwienna serca czy niewydolność serca) taka terapia jest jak najbardziej wskazana.

Jeżeli natomiast mówimy o „czystym” nadciśnieniu tętniczym wydaje się po prostu, że właściwsze jest dołączenie do jednego z nich leku o odmiennym punkcie uchwytu (moczopędny, rozszerzający naczynia) niż łączenie dwóch leków wywierających wpływ hipotensyjny za pośrednictwem tego samego szlaku (reninowego).

Ponieważ łączenie beta-blokera i ACE inhibitora z teoretycznego punktu widzenia wydaje się nie wnosić nowej wartości, nie sprawdzano takiej kombinacji w dużym badaniu z nadciśnieniem tętniczym, wręcz przeciwnie, w wielu badaniach leki te były podstawą konkurencyjnych programów terapeutycznych. Nie dysponujemy zatem dowodami na skuteczność takiego leczenia, choć nie ma też żadnych dowodów na jego szkodliwość.

Podsumowując: w leczeniu samego nadciśnienia tętniczego wymienione w pytaniu połączenie lekowe nie jest połączeniem preferowanym, co nie oznacza, że nie można go stosować, jeżeli pojawią się ku temu powody, jak na przykład współistnienie innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Leki z obu grup mogą też z powodzeniem być elementem terapii trój- i więcej lekowej.

Piśmiennictwo:

Mancia G. i wsp.: 2007 Guidelines for the management of arterial hypertension. European Heart Journal (2007) 28: 1462–1536.

11.06.2012
Inne pytania
  • Choroby oczu w przebiegu nadciśnienia tętniczego
  • Wysokie ciśnienie skurczowe u młodego mężczyzny
  • Prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego
  • Bradykardia zatokowa
  • Duże wahania ciśnienia tętniczego u chorego na nadciśnienie
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta