[page_title]Nadciśnienie „białego fartucha” (syndrom białego fartucha)[/page_title]

Efekt białego fartucha to wpływ sytuacji w gabinecie lekarskim na zwiększenie wartości ciśnienia tętniczego u pacjenta. Część pacjentów podczas mierzenia ciśnienia przez lekarza odczuwa stres, który przekłada się na zbyt wysoką wartość ciśnienia tętniczego podczas pomiaru. Osoby te podczas samodzielnych pomiarów w domu mają prawidłowe ciśnienie tętnicze, dlatego to zjawisko jest nazywane nadciśnieniem białego fartucha.

U większości pacjentów fakt pomiaru ciśnienia w gabinecie lekarskim wiąże się z reakcją stresową. Jej nasilenie może być różne, czasem jest ona zupełnie nieuświadomiona, ale zawsze skutkuje pewnym wzrostem ciśnienia tętniczego. Zjawisko to określamy efektem białego fartucha.

Jeżeli w wyniku efektu białego fartucha pomiary gabinetowe przekraczają granicę nakazującą rozpoznać nadciśnienie tętnicze, a w pomiarach domowych (zobacz: Domowy pomiar ciśnienia tętniczego) lub 24-godzinnym monitorowaniu ciśnienia (zobacz: 24-godzinny pomiar ciśnienia tętniczego) ta granica nie jest przekraczana to taką sytuację nazywamy nadciśnieniem białego fartucha. Uważa się, że nadciśnienie białego fartucha występuje u około 20% badanych, u których pomiary gabinetowe przekraczają wartości prawidłowe.

Metodą pozwalającą odróżnić nadciśnienie białego fartucha od nadciśnienia „prawdziwego” są pomiary domowe i ABPM (24-godzinny pomiar ciśnienia). Lekarz może zalecić którąś z tych metod badania, jeśli mierzone w gabinecie wartości „nie pasują” do stanu klinicznego pacjenta i innych wyników jego badań.

Nadciśnienie białego fartucha nie wymaga stosowania leków. Ponieważ jednak u większości pacjentów z tym problemem w ciągu kilku lat dochodzi do rozwoju nadciśnienia tętniczego a ryzyko sercowo-naczyniowe w tej grupie jest większe niż w populacji ogólnej, rozpoznania powyższego nie należy lekceważyć. Stwierdzenie nadciśnienia białego fartucha powinno stanowić sygnał alarmowy skłaniający pacjenta do zmiany trybu życia i częstej kontroli ciśnienia tętniczego.